Wkrótce kolejne serwisy
składowe Portalu

24-04-2016
Na czym polega leczenie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji

Zaćma (łac. cataracta) to postępujące schorzenie soczewki, polegające na jej zmętnieniu, prowadzące do upośledzenia ostrości wzroku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie, stanowi aż 51%. Bywa wadą wrodzoną, ale głównie jest wynikiem starzenia się organizmu. Tak powszechne schorzenie wzroku, dzięki współczesnej medycynie jest jednak łatwo i szybko leczone.

Główną metodą leczenia zaćmy jest leczenie operacyjne. Najczęściej stosowanym rodzajem chirurgicznego usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja, podczas której wykorzystując ultradźwięki, dochodzi do rozbicia zmętniałej soczewki. Następnie jest ona usuwana, a w jej miejsce implantowana zostaje sztuczna soczewka o odpowiednich parametrach optycznych.

Fakoemulsyfikacja w leczeniu zaćmy – na czym polega zabieg?

Fakoemulsyfikacja jest metodą zewnątrztorebkowego usunięcia zaćmy, która szybko zastąpiła stosowaną do niedawna metodę ECCE (ang. extracapsular cataract extraction) z wypchnięciem jądra przez dość rozległe nacięcie. Wyższość fakoemulsyfikacji polega na szybkiej rehabilitacji wzrokowej wynikającej z możliwości zastosowania małego cięcia operacyjnego.

Cięcie stosowane w trakcie zabiegu może być dwojakiego rodzaju. Tunelowe cięcie w twardówce wykonane jest od góry na godz. 12.00, szerokość cięcia jest minimalna, poszerza się je zależnie od rodzaju implantowanej soczewki. Cięcie może mieć długość do 4mm. Drugi rodzaj cięcia, aktualnie preferowany przez okulistów to tzw. cięcie w przejrzystej rogówce przyrąbkowej. Może być zredukowane do długości 1,2mm i jest wystarczające by wprowadzić zwiniętą soczewkę za pomocą specjalnego instrumentu.

Zabieg fakoemulsyfikacji zaćmy wykonywany jest w znieczuleniu powierzchniowym, co oznacza, że tuż przed i w trakcie operacji do worka spojówkowego operowanego oka podawane są środki znieczulające w postaci kropli lub żelu. Pacjent znajduje się pod opieką anestezjologa, ale dzięki zachowanej świadomości może kontaktować się z operatorem i kierować wzrok według jego wskazówek. Operacja jest przeprowadzana pod kontrolą mikroskopu operacyjnego. W oku wykonywane jest nacięcie wg wcześniej wspomnianych zasad, przez które wprowadzany jest fakoemulsyfikator, czyli narzędzie emitujące ultradźwięki o mocy powodującej rozdrobnienie zmętniałej soczewki. Jej fragmenty są wysysane z oka za pomocą specjalnej końcówki aparatu.

W miejsce po usunięciu chorej soczewki zostaje zaimplantowana soczewka sztuczna, która jest dobrana indywidualnie dla pacjenta, biorąc pod uwagę wszystkie parametry optyczne badane przed zabiegiem. W trakcie zabiegu stosowane są oprócz środków znieczulających, specjalne płyny zastępujące ciecz wodnistą komory przedniej gałki ocznej, a także preparat chroniący komórki śródbłonka rogówki w czasie zabiegu i ułatwiający implantację sztucznej soczewki.

Zabieg trwa ok 20 minut. Jeśli leczenie było wykonywane w szpitalu, to pacjent zazwyczaj po kontroli okulistycznej wychodzi do domu w kolejnym dniu po zabiegu. Natomiast w sytuacji, gdy operacja odbyła się w gabinecie prywatnym, pacjent pozostaje przez kilka godzin na sali pozabiegowej, a następnie po kontroli anestezjologicznej i okulistycznej wypisywany jest do domu. W dniu następnym zgłasza się na wizytę kontrolną. Istotna jest dalsza opieka ambulatoryjna, a także stosowanie kropli antybiotykowo-steroidowych przez 3-4 tygodnie po zabiegu oraz unikanie gwałtownych wstrząsów i wysiłku do 3 miesięcy po zabiegu.

Fakoemulsyfikacja jest metodą bezpieczną i skuteczną (90% przypadków wyleczonych). Potwierdza to dr n.med. Jolanta Oficjalska, okulistka z Wrocławia, w wywiadzie dla portalu poradnikzdrowie.pl. „Operacja jest całkowicie bezbolesna. Podczas zabiegu lekarz rozmawia z pacjentem, opowiada mu, co się dzieje, mówi, gdzie ma popatrzeć. Najważniejszy jest efekt: pacjent wychodzi z kliniki i znowu dobrze widzi.”

Zabiegi fakoemulsyfikacji są dostępne na terenie całej Polski. Mogą być wykonywane na NFZ, jak również prywatnie. W Warszawie ceny zabiegu rozpoczynają się od 1700 zł, w Krakowie od 1990 zł, natomiast w Szczecinie, Katowicach i Gdyni zabieg można wykonać w cenie od 3000 zł (www.tourmedica.pl/kliniki/operacja-zacmy-metoda-fakoemulsyfikacji-z-wszczepieniem-soczewki-sferycznej-standardowej)

Źródło: www.who.int; www.okulistyka.mp.pl; „Okulistyka. Podstawy kliniczne”, prof. dr n. med. Maria Hanna Niżankowska, wyd. I, 2007

link do oryginalnego artykułu
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE